Rozmawiam z klientami na temat „domów do 70m2”. Zauważyłem, że jest sporo niezrozumienia w tym temacie. Przedstawiam tekst, który ma na celu wyjaśnić zagadnienie. Zwracam szczególną uwagę na to jakie realne korzyści dla inwestora wynikają z tej zmiany.
Według informacji ze strony rządowej zmiany są adresowane dla osób, które chcą zbudować:
- nieduży, jednorodzinny, wolnostojący dom
- o powierzchni zabudowy do 70m2
- na własne potrzeby mieszkaniowe
Według ustawodawcy inwestor zyskuje:
- ułatwienie budowy niedużego domu jednorodzinnego w uproszczonej procedurze.
- zaspokojenie własnych potrzeb mieszkalnych.
- brak konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.
- w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane w terminie 21 dni.
Art. 29
1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
1a) wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 , których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora;
Wyjaśniam powyższe zdanie:
wolno stojący – nie bliźniak, nie szeregowiec. Samotny, pojedynczy dom.
dwukondygnacyjnych – parter + piętro lub parter + poddasze użytkowe
budynków mieszkalnych jednorodzinnych – nie usługowy, nie biuro, nie hotel, nie dwóch sąsiadów z dwoma osobnymi wejściami
powierzchni zabudowy do 70 m2 – tyle miejsca może zająć budowa na trawniku. Wymiary do policzenia tej powierzchni mierzone są od zewnętrznej krawędzi ocieplonej i otynkowanej ściany. Na przykład prostokąt o wymiarach skrajnych 7m x 10m. To oznacza, że jeśli dopuszczalna jest druga kondygnacja to dom może mieć powierzchnię użytkową około 110m2. 110m2 a nie 140m2 bo grubość ścian zewnętrznych i wewnętrznych zmniejszą powierzchnię użytkową.
budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora
Inwestor pod rygorem odpowiedzialności karnej musi złożyć oświadczenie. Wątpliwość się pojawia w sytuacji kiedy:
- nie jest to jedyna nieruchomość, którą posiada inwestor
- inwestor chce sprzedać nieruchomość niedługo po wybudowaniu
- inwestor chce wynająć nieruchomość
obszar oddziaływania
Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o to aby:
- jeśli sąsiednie działki nie są zabudowane: budynek na naszej działce nie spowodował ograniczenia w możliwości wybudowania nowego budynku na działkach sąsiednich
- jeśli sąsiednie działki są już zabudowane: budynek na naszej działce nie spowodował ograniczenia w użytkowaniu budynków na działkach sąsiednich
Oznacza to, że to to co chcemy wybudować nie może wpływać na działki sąsiednie.
Komentarz:
w pewnych przypadkach może okazać się to niemożliwe do spełnienia. Jednym z warunków jest to aby budynek nie powodował powstania cienia (ograniczenie słońca) na działce sąsiedniej. Jeśli cień od naszego budynku ingeruje zbyt mocno w działkę sąsiednią, wówczas nie jest spełniony warunek z punktu 1a) – na taki projekt może zostać złożony protest sąsiada po tym jak budynek zostanie wybudowany.
oświadczenie, że budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, zawierające klauzulę: „Jestem świadomy(-ma) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”; klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń;
oświadczenie, że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna
oświadczenie, że inwestor przejmuje odpowiedzialność za kierowanie budową (w przypadku braku kierownika budowy)
oświadczenie, że dokonaniu pomiarów powierzchni użytkowej budynku w sposób zgodny z odpowiednimi przepisami (w przypadku braku kierownika budowy)
oświadczenie zgodności wykonania budynku z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi (w przypadku braku kierownika budowy)
1. Sprawdzenie czy działka znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
2. Jeśli działka znajduje się na terenie nieobjętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), wówczas trzeba wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Urząd ma 21 dni na wydanie takich warunków (WZ).
3. Przygotowanie projektu domu. Projekt musi uwzględniać wymagania podane w MPZP lub WZ. Projekt musi być wykonany także zgodnie z innymi normami i aktami prawnymi. Za to, że dokumentacja projektowa jest kompletna odpowiada inwestor, składając oświadczenie.
4. Zgłoszenie planowanej budowy do właściwego urzędu.
5. Rozpoczęcie budowy można rozpocząć po zgłoszeniu do urzędu. Urząd nie będzie dokonywał sprawdzenia, a także nie będzie mógł wnieść sprzeciwu dotyczącego takiej budowy.
6. Do użytkowania budynku można przystąpić 14 dni od zawiadomienia urzędu o zakończeniu budowy, jeśli w tym terminie urząd nie zgłosi sprzeciwu.
Komentarz:
Właściwy organ nie weryfikuje projektu przed rozpoczęciem budowy, ale ma 14 dni na wydanie sprzeciwu na użytkowanie po zakończeniu budowy. Może powodować to wątpliwość czy zrealizowana budowa nie zostanie zakwestionowana po jej całkowitym wykonaniu.
Ryzyko może dotyczyć kwestii prawnych i finansowych:
odpowiedzialność karna z tytułu złożonych oświadczeń. Na przykład w przypadku ciężkiego wypadku na budowie inwestor, który podpisał oświadczenie, że pełni funkcję kierownika budowy odpowiada tak, jakby spowodował ten wypadek. Konsekwencje mogą być rozłożone na całe życie i obejmować dożywotnie odszkodowanie dla ofiary wypadku, wyrok sądowy dla sprawcy wypadku.
w przypadku wykonania projektu niezgodnie z przepisami urząd może wezwać do naprawienia niezgodności. Koszty takich prac mogą być wysokie.
Początek lutego 2022 inflacja zbliża się do 10%. Wzrost cen energii dla przedsiębiorców to nawet 300%. Wzrost kosztów niektórych materiałów budowlanych przekracza 30%.
Jak bardzo inwestor jest zdeterminowany do szukania oszczędności? Ile osób będzie gotowych przejąć na siebie odpowiedzialność w dziedzinie, która jest im całkowicie obca? Czy inwestor mający w perspektywie wydać 500 000zł zechce ponosić poważne ryzyko w celu zaoszczędzenia 18000zł?
W Prawie Budowlanym zawsze była możliwość budowania domów na zgłoszenie i to bez ograniczenia związanego z 70m2, Art.28 ust. 1, pkt 1:
Art. 29. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
1) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
10.01.2022
W rozmowach z inwestorami często słyszę: „budynek 4m od granicy działki, więc wszystko będzie dobrze”.
Informacja o „4 metrach” pochodzi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Potocznie ten dokument nazywany jest: „warunki techniczne”.
Rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków.
Odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia (§ 9, ust. 3).
Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w § 9, ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki (§ 9, ust. 4).
Budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi powinien być wznoszony poza zasięgiem zagrożeń i uciążliwości. Dopuszcza się wznoszenie budynków w tym zasięgu pod warunkiem zastosowania środków technicznych zmniejszających uciążliwości poniżej dopuszczalnego poziomu. Do uciążliwości zalicza się w szczególności: szkodliwe promieniowanie i oddziaływanie pól elektromagnetycznych, hałas i drgania (wibracje), zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie gruntu i wód, powodzie i zalewanie wodami opadowymi.
Budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż (§12):
4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy
1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.
Dopuszcza się sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce.
W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej dopuszcza się na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określono powyżej, lecz nie mniejszej niż 1,5 m.
Budynek gospodarczy lub garaż o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m można zlokalizować bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
Odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
- 1,5 m do okapu lub gzymsu zwróconego w stronę tej granicy, a także do balkonu, daszku nad wejściem, galerii, tarasu, schodów zewnętrznych, rampy lub pochylni – z wyjątkiem pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych
- 4 m do okna umieszczonego w dachu zwróconego w stronę tej granicy.
Zachowanie odległości nie jest wymagane w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową.
Podane powyżej informacje mają zastosowanie jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania.
W §13 podane są wymagania dotyczące oświetlenia pomieszczeń światłem słonecznym.
W §19 podane są wymagania dotyczące odległości stanowisk postojowych.
W §23 podane są wymagania dotyczące odległości miejsc do gromadzenia odpadów stałych.
W §26 podane są wymagania dotyczące uzbrojenia technicznego działki.
W §36 podane są wymagania dotyczące odległości pokryw i wlotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe.
W §40 podane są wymagania dotyczące placów zabaw i miejsc rekreacyjnych w budynkach wielorodzinnych.
W §60 podane są wymagania dotyczące żłobków, przedszkoli ze względu na nasłonecznienie.
W §271-273 podane są wymagania usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe.
Jak widać temat odległości od granicy działki nie jest prostą sprawą. Do rozpatrzenia jest wiele aspektów. Tylko wnikliwa analiza i skrupulatne zbadanie każdego wymagania gwarantuje, że planowana budowa nie zostanie zakwestionowana zarówno na etapie decyzji o pozwoleniu na budowę jak na etapie użytkowania.
03.12.2021
W tekście przedstawiono zagadnienie pozwolenia na budowę w zakresie dla domu jednorodzinnego. Dane przedstawione w artykule są aktualne na dzień 23.09.2021.
Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która jest niezbędna do rozpoczęcia i prowadzenia budowy. Zakres prac, dla których wymagane jest posiadanie pozwolenia na budowę określona jest w Prawie Budowlanym. Dla domów jednorodzinnych możliwe jest rozpoczęcie budowy w oparciu o zgłoszenie. O tym kiedy potrzebne jest zgłoszenie a kiedy pozwolenie w osobnym artykule.
Lista dokumentów jakie należy złożyć:
1. wniosek o pozwolenie na budowę
2. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
3. informacja uzupełniająca
4. projekt budowlany
5. zaświadczenie izby samorządu zawodowego o wpisaniu autora projektu na listę członków
6. decyzja o warunkach zabudowy
7. informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia
8. dowód zapłacenia opłaty skarbowej
9. pełnomocnictwo i dowód zapłacenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo
Kluczowym dokumentem w procesie inwestycyjnym jest projekt budowlany, który zawiera (Projekt budowlany po dniu 19.09.2021):
- projekt zagospodarowania działki lub terenu PZT
- projekt architektoniczno-budowlany PA-B
- projekt techniczny PT
Projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na aktualnej mapie obejmujący:
- określenie granic działki lub terenu,
- usytuowanie,
- obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych,
- sieci uzbrojenia terenu,
- sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków,
- układ komunikacyjny i układ zieleni,
- ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;
Projekt architektoniczno-budowlany określający:
- funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego,
- jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną
- proponowane niezbędne rozwiązania techniczne,
- proponowane niezbędne rozwiązania materiałowe ukazujące zasady nawiązania do otoczenia,
- dla obiektów budowlanych użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego – również opis dostępności dla osób niepełnosprawnych i starszych;
- w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich i geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych;
Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć kilka miesięcy wcześniej niż planowane rozpoczęcie budowy. W pierwszej kolejności urząd sprawdza czy wniosek jest kompletny, jeśli nie wezwie wnioskodawcę do korekty w terminie 7 dni. Po stwierdzeniu, że wniosek jest kompletny urząd sprawdzi wniosek pod względem merytorycznym. Jeśli na tym etapie będą zastrzeżenia ze strony urzędów wówczas jest 14 dni na korektę.
Po uzupełnieniu wszystkich braków urząd ma 65 dni na wydanie decyzji.
Wraz z pozytywną decyzją na budowę otrzymuje się:
- pozwolenie na budowę
- projekt budowlany
- dziennik budowy, w terminie 3 dni licząc od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się wykonalna
Decyzja o pozwoleniu na budowę wygaśnie jeśli:
- inwestor nie rozpocznie budowy w okresie 3 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna
- budowa zostanie przerwana na okres dłuższy niż 3 lata
12.10.2021
Czy któryś z dostępnych na rynku materiałów do murowania ścian jest wyraźnie lepszy od pozostałych? Jakie są mocne strony każdego z materiałów? Jaki materiał jest najwłaściwszy w przypadku wznoszenia naszego domu?
W tym artykule przeanalizowane zostaną różne rodzaje elementów murowych. Wyjaśnione zostaną pojęcia charakterystycznych parametrów wraz z podaniem ich wartości.
W artykule przedstawiono następujące materiały:
porotherm 25 – przykład elementu ceramicznego
solbet 600 – przykład elementu z betonu komórkowego (gazobeton)
silka ytong – przykład elementu silikatowgo
- ciężar / gęstość objętościowa
Gęstość objętościowa to ciężar w przeliczeniu na 1m3. Lżejsze elementy łatwiej jest podnosić. Ciężar ma wpływ na izolacyjność akustyczną.
- wytrzymałość na ściskanie
wytrzymałość to wielkość opisująca ile obciążenia może przyjąć element zanim ulegnie zniszczeniu. Wytrzymałość wyrażona jest przez stosunek obciążenia do powierzchni, na którą działa obciążenie. Jednostką wytrzymałości dla elementów budowlanych jest najczęściej MPa. 1 MPa to 1N / mm2.
1 N (Newton) to w praktyce siła odpowiadająca masie 10kg*. Czyli 1 MPa to tak jakby na powierzchni o bokach 1mm x 1mm postawić obciążenie o masie 10kg, Dla porównania to jakby na średnio zaostrzonym ołówku postawić wiadro pełne wody. Czubek ołówka będzie wbijał się w podłoże. Jeśli ołówek nie zagłębi się w podłoże ani trochę oznacza to, że materiał z którego wykonane jest podłoże posiada wytrzymałości na ściskanie większą niż 1MPa.
- izolacyjność termiczna
opisuje ile ciepła ucieknie z domu przez mur*. W kartach katalogowych producentów materiałów parametr ten jest opisany za pomocą wielkości:
współczynnik przewodzenia ciepła l [W/(mK)]
współczynnik oporu cieplnego R [m2K/W]
współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2K)]
- Izolacyjność termiczna z punktu widzenia osoby, która buduje dom jest istotna ponieważ chcemy żeby w domu było ciepło zimą oraz nie gorąco latem. Zasady fizyczne są takie, że powietrze płynie w kierunku od cieplejszej strefy do miejsca gdzie jest zimniej. Zimą wnętrze domu jest cieplejsze od powietrza na zewnątrz domu. Zimą ciepłe powietrze z wnętrza domu będzie uciekać każdą możliwą drogą na zewnątrz domu – z tego powodu jeśli przestaniemy ogrzewać wnętrze domu po pewnym czasie jego temperatura zrówna się z temperaturą na zewnątrz domu.
Zakładamy, że w ścianach oraz oknach naszego przyszłego domu nie będzie dziur, przez które powietrze mogłoby swobodnie przepływać. Zatem jedyną drogą ucieczki ciepłego powietrza z wnętrza jest ściana. W tym miejscu istotne są parametry materiałów, z których wykonana jest ściana.
Współczynnik przewodzenia ciepła jest to wielkość fizyczna, która opisuje w jaki sposób materiał przekazuje energię wewnątrz siebie. Kiedy wartość współczynnika przewodzenia ciepła jest duża oznacza to, że dużo ciepła przepłynie przez przedmiot. Jeśli wartość współczynnika przewodzenia ciepłą jest mała, mało ciepła przepłynie przez przedmiot. Kiedy zimą nagrzejemy powietrze wewnątrz domu nie chcemy żeby uciekało szybko przez ściany na zewnątrz. Zatem szukamy materiału, który jak najmniej będzie przewodził ciepło.
Wniosek: wnętrze domu będzie cieplejsze zimą kiedy materiały, z których wykonano ścianę będą charakteryzować się jak najmniejszym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Podobnie latem, cieplejsze powietrze jest na zewnątrz i płynie w kierunku chłodniejszego wnętrza domu. Aby ten przepływ był jak najmniejszy materiał, z którego wykonano ścianę powinien charakteryzować się jak najmniejszym współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Podobna sytuacja jest ze współczynnikiem przenikania ciepła. Im mniejsza jego wartość tym korzystniej. Współczynnik przenikania ciepła bierze pod uwagę wszystkie warstwy z jakich zbudowana jest przegroda (dla ściany to będzie tynk wewnętrzny, mur, izolacja cieplna, tynk zewnętrzny) i podaje jedną wartości dla całej przegrody.
Współczynnik oporu cieplnego R jest odwrotnością przewodzenia ciepła. Opór opisuje jaką wielką przeszkodą jest materiał do tego żeby płynęło przez niego ciepło. Dla oporu ważna jest grubość przegrody. Im warstwa grubsza tym opór będzie większy. Im opór będzie większy tym zimą będzie cieplej wewnątrz domu.
izolacyjność akustyczna
opisuje jak bardzo mur wytłumi dźwięki*
Dźwięki mogą przedostawać się do wnętrza domu na dwa sposoby:
- przekazywanie powietrzne
- przekazywanie uderzeniowe
Przekazywanie powietrzne to takie, kiedy dźwięk przenosi się tylko w powietrzu, na przykład muzyka z głośnika. Aby izolować przekazywanie powietrzne można posłużyć się w przybliżeniu taką zasadą, że im ciężar materiału z którego wykonana jest przegroda będzie większy, tym izolacyjność akustyczna będzie lepsza.
Przekazywanie uderzeniowe to takie kiedy dźwięk przenosi się dlatego, że coś dotyka materiału przegrody. Na przykład ptak na dachu rozłupuje orzech uderzając dziobem o dachówki. Tutaj zasada im cięższy materiał nie działa. W takim przypadku należy odpowiednio ułożyć warstwy przegrody, czasami potrzebne są skomplikowane i kosztowne detale wykonawcze.
łatwość obróbki
jakich narzędzi potrzebujemy żeby przeciąć element, wywiercić w nim otwór itp. Te kwestie są istotne dla ekip wykonawczych. Praca z elementami łatwiejszymi w obróbce może być wyceniana przez wykonawcę taniej. W gotowym domu może mieć znaczenie jak wygląda wiercenie lub mocowanie kołków w materiale, z którego wykonano ścianę.
zużycie na 1m2 ściany
- ceramika 10,7 szt /m2
- gazobeton 7 szt /m2
- silka 15 sz /m2
ciężar objętościowy
- ceramika 810kg/m3
- gazobeton 600kg/m3
- silka 1600kg/m3
Widać, że największym elementem są bloczki z betonu komórkowego. Dodatkowo bloczki te są najlżejsze i posiadają wyprofilowane uchwyty do podnoszenia rękami. Ilość bloczków z betonu komórkowego na 1m2 ściany to 7 sztuk. Wznoszenie ściany z bloczków betonowych będzie szybsze niż z pozostałych elementów.
Ceramika i silka zdecydowanie wyprzedzają gazobeton. Tam gdzie występują duże obciążenia należy stosować materiały inne niż gazobeton. Pytanie, jak duże wytrzymałości są potrzebne przy budowie domu jednorodzinnego? W przypadku domów składających się z parteru i piętra wytrzymałość betonu komórkowego jest w zupełności wystarczająca. W razie konieczności projektanci stosują trzony żelbetowe w miejscach dużych okien lub narożach ścian co wzmacnia ścianę. Kiedy budujemy dom jednorodzinny mniejsza wytrzymałość gazobetonu nie stanowi problemu.
Bloczki gazobetonowe produkowane są w różnych odmianach, charakteryzując się różną gęstością objętościową. Im odmiana gazobetonu jest bardziej gęsta tym ma większą wytrzymałość na ściskanie ale jednocześnie bardziej przewodzi ciepło. Nawet najbardziej gęste odmiany gazobetonu bardziej izolują termicznie niż pozostałe materiały. Czy ma to jednak znaczenie w praktyce?
Od 19 września 2021 przepisy wymagają, że ściana musi mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,20[W/(m2K)]. Oznacza, to że w praktyce nie można wybudować ściany jednowarstwowej (to znaczy sam mur bez ocieplenia) żeby spełnić wymogi (taki dom nie dostałby pozwolenia na budowę). Każdy mur należy docieplić.
W sytuacji kiedy docieplimy mur warstwą 20cm styropianu zwykłego i wykonamy tynk wewnątrz i na zewnątrz o łącznej grubości 4cm, wówczas parametr U będzie wyglądał następująco:
U [W/(m2K)]
ceramika 0,18
gazobeton 600 0,16
silka 0,19
Różnice w docieplonym murze nie są już takie duże, każdy materiał spełnia wymagania zgodne z przepisami.
Akustyka jest zależna od ciężaru materiału z jakiego wykonana jest przegroda. Najlepiej izoluje akustycznie ściana z silki, najsłabiej ściana z gazobetonu.
* W artykule zastosowano liczne uproszczenia aby w możliwie nieskomplikowany sposób przedstawić poruszane tematy czytelnikom, którzy nie posiadają technicznego wykształcenia.
15.09.2021